Narrative

#GLCFF2020 Award Winners

Narrative Film

Animation | Student | Music Video \ Series | Narrative | Documentary | Best of the Fest

FINALISTS and WINNERS
NARRATIVE FEATURE
1 Discarded Things
2 The Farmer and The Belle: Saving Santaland
3 Treasure Lies
BEST INTERNATIONAL
1 The Day of Wrath
2 The Lifesaver
3 A Happiness Long Awaited
BEST PRODUCER
1 Discarded Things
2 The Farmer and The Belle: Saving Santaland
3 The Day of Wrath
BEST DIRECTOR
1 The Farmer and The Belle: Saving Santaland
2 Discarded Things
3 The Day of Wrath
BEST WRITER
1 Treasure Lies
2 The Farmer and The Belle: Saving Santaland
3 The Day of Wrath
BEST CINEMATOGRAPHY
1 The Protégé
2 The Farmer and The Belle: Saving Santaland
3 Discarded Things
BEST SOUND/MUSICAL SCORE
1 Treasure Lies
2 The Day of Wrath
3 The Farmer and The Belle: Saving Santaland
BEST EDITING
1 Treasure Lies
2 Discarded Things
3 The Day of Wrath
BEST ACTOR
1 Heavenly Deposit
2 The Salt of the Earth, Gunpei Yamamuro
3 Treasure Lies
BEST ACTRESS
1 Discarded Things
2 The Farmer and The Belle: Saving Santaland
3 Resemblance
BEST CHILD ACTOR/ACTRESS
1 Song of the Tree Frogs
2 Discarded Things
3 The Least of These (A Christmas Story)
BEST ENSEMBLE CAST
1 The Farmer and The Belle: Saving Santaland
2 HEAVEN
3 Discarded Things
BEST COMEDY
1 Belly of the Whale
2 Disruption

 

 

Animation | Student | Music Video \ Series | Narrative | Documentary | Best of the Fest

FINALISTS and WINNERS
BEST FILM
NARRATIVE SHORT
1 The Soldier
2 Cross Purposes
3 The Magic Hour
NARRATIVE SHORT SHORT
1 The Dark Places
2 LILLIAN
3 The Simple Path
NARRATIVE MICRO SHORT
1 Saturday
2 Without a Roof
3 Saturday Grace
NARRATIVE SHORT INTERNATIONAL
1 The Sower
2 True Reflection
3 GAB
BEST PRODUCER
NARRATIVE SHORT
1 The Soldier
2 Cross Purposes
3 Dust and Ashes
NARRATIVE SHORT SHORT
1 True Reflection
2 The Dark Places
3 LILLIAN
NARRATIVE MICRO SHORT
1 Saturday
2 GAB
3 Saturday Grace
BEST DIRECTOR
NARRATIVE SHORT
1 The Magic Hour
2 Calf Rope
3 A King’s Daughter
NARRATIVE SHORT SHORT
1 The Sower
2 True Reflection
3 The Dark Places
NARRATIVE MICRO SHORT
1 Saturday
2 Duel
3 Minefield
BEST WRITER
NARRATIVE SHORT
1 Calf Rope
2 A King’s Daughter
3 Cross Purposes
NARRATIVE SHORT SHORT
1 The Dark Places
2 True Reflection
3 The Teleios Act
NARRATIVE MICRO SHORT
1 GAB
2 Saturday Grace
3 Duel
BEST CINEMATOGRAPHY
NARRATIVE SHORT
1 The Soldier
2 Calf Rope
3 Dust and Ashes
NARRATIVE SHORT SHORT
1 The Dark Places
2 The Sower
3 True Reflection
NARRATIVE MICRO SHORT
1 Saturday Grace
2 GAB
3 For Jane
BEST SOUND/MUSIC SCORE
NARRATIVE SHORT
1 The Soldier
2 Cross Purposes
3 Calf Rope
NARRATIVE SHORT SHORT
1 JOSEPH
2 The Dark Places
3 The Sower
NARRATIVE MICRO SHORT
1 Saturday
2 Without a Roof
3 Minefield
BEST EDITING
NARRATIVE SHORT
1 The Magic Hour
2 Cross Purposes
3 Dust and Ashes
NARRATIVE SHORT SHORT
1 The Dark Places
2 True Reflection
3 JOSEPH
NARRATIVE MICRO SHORT
1 Saturday Grace
2 For Jane
3 Saturday
BEST ACTOR
NARRATIVE SHORT
1 The Soldier
2 Cross Purposes
3 The Fortune of Robert Lowe
NARRATIVE SHORT SHORT
1 The Sower
2 The Dark Places
3 Invitation
NARRATIVE MICRO SHORT
1 GAB
2 Mortal Coil
BEST ACTRESS
NARRATIVE SHORT
1 The Fortune of Robert Lowe
2 A King’s Daughter
3 Dust and Ashes
NARRATIVE SHORT SHORT
1 IMPRESSIONS
2 So Much More
3 Longing For Eden
NARRATIVE MICRO SHORT
1 Saturday
2 Without a Roof
3 GAB
BEST CHILD ACTOR/ACTRESS
NARRATIVE SHORT
1 Cross Purposes
2 JOSEPH
3 LILLIAN
NARRATIVE MICRO SHORT
1 For Jane
2 Bury It
BEST COMEDY
1 Duel
2 Invitation
3 Wireless
BEST SPECIAL EFFECTS
1 JOSEPH
2 Longing For Eden
INSPIRATIONAL
1 Without a Roof
2 Penny from Heaven

 

Animation | Student | Music Video \ Series | Narrative | Documentary | Best of the Fest

 

 

Animation | Student | Music Video \ Series | Narrative | Documentary | Best of the Fest