2019 Nominees

2019 Great Lakes Christian Film Festival

Award Nominees

Selections | Nominees | Winners | Ceremony

Place your votes for the 2019 People’s Choice Nominations

Message from the Executive Director (please share):

Here are the categories (posting complete list soon)

Best Animation Short
3:0
Redemption
Signs
Temptation Of Saint Francis
The astronaut’s journal
The Prodigal

Best Documentary Feature (international)
Cowboy and Preacher: the Life and Times of Tri Robinson
Kathleen Kilbane-In the Presence of a Holy Child
Philothei the Athenian – The revolution of a woman
Take Your Dream
The One Who Holds Sovereignty Over Everything
Best Documentary Feature (long)
Divine Appointments
God’s Living Treasures – Animals of Alaska
Miracles from the Killing Fields
The Father I Never Knew
The Field Afar: The Life of Fr. Vincent Capodanno
Best Documentary Feature (medium)
Betty Williams: Contagious Courage
Forgotten Heroes – The Robert Hartsock Story
Grafted. – An Albanian Down Syndrome Adoption Story
John Paul II In Ireland: A Plea for Peace
Life on the Island of Jesus
Best Documentary Feature (short)
Finding Home in Boomtown
It Is Well
Russ Taff: I Still Believe
Salt and Light – The Miracle in Hollywood
The BlueLight

Best Documentary Short (international)
Broken UnBroken
higher than the earth
Mgona Diary: From the Ground
Saved – Escape from Kim´s regime
Walking Together
Best Documentary Short (short)
GettingPaid.us
Liberating Fire
Math + Serving = His Love
Proclaim the Wonders God Has Done: The Journey of the Evangelical Lutheran Synod
The Path to Peace
Best Documentary Short (long)
Dinosaur Heart
Perseverance: The Mighty Foundation
THE VISION
Warriors to Lourdes
Wayne: My Grandpa’s Story

Best Music Video (international)
Heal Me – Music Video
Hope does not disappoint us
Best Music Video (3 min)
Battle is Spiritual
Blink
I Can See the Glory Now
The True Love of God
Best Music Video (4 min)
Carole
Crowning of A Maestro Music Video
Safe and Warm (Lullaby for Jesus)
Super God
Best Music Video (5 min)
Cabin Memories
I Am Not Shaken
Take Me Back
Voice surrounding the city

Best Narrative Feature (international)
God Calling
Last Days
The People of the Heavenly Kingdom
Wanda’s Wonderful World
Best Narrative Feature (under 60 min)
A Message Through Time
Beautiful Dreamer
MASTER PLAN
The Stranger
Best Narrative Feature (between 60 – 90 min)
12 Days With God
Alan and The Fullness of Time
Hamlet’s Ghost
The Big Fix
Best Narrative Feature (over 90 min)
A Second Chance
Freshman Year
The Reliant
Thy Neighbor

Best Narrative Short (international)
Come and See
Dear Alice
Epiphany
One-to-one
The Path of Love
Best Narrative Short (Under 45)
A Blood Throne
Bump
Kandace Queen
Paper Football
The Story of Job
Best Narrative Short (Under 30)
Desolate
Emunah
Pieces
The Passion: A Brickfilm
Victor not Victim
Best Narrative Short (Under 20)
Angels in Rocket Field
Bear
Colors of Brilliance
Heroic
Best Narrative Short (Under 15)
AVERAGE MOM
Made In His Image (clean version)
Opposite Actions
Rachel’s Pitch
When the Dust Clears
Best Narrative Short (Under 10)
Oh Aching Soul
Repression
sinbit
Traveling Soldier
Waiting For You

Best Series
Non-Fest TV
PRAIZE
Skitz
That Kids Show Season 1

Best Student Short
Amen
Foundations – A Journey
JIN (A Korean in America)
Seek First
Sight-Reading
Best Student Short (under 15)
Double Standard
Just a Song
Olive
Pure Joy
The Storm

Best Script (Over 120 pages)
Everywhere
King of the Pews
Quest for Light, Adventure of the Magi
REVELATION
The Sound of Silence
Best Script (100 – 120 pages)
Chapter 7 Christmas
Need A Little Christmas
THE CHARIOTS OF MOTOWN
The Gospel According To God
The Ranger
Best Script (Under 100 pages)
Changing Score
Crossing Time
Earth Angel
Glass Angel
The Resurrection Clause

* more nominations coming soon
** some awards and recognitions will be announced during ceremony

 

Best Child Actor
Best Child Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best Ensemble
Best Actor
Best Actress
Best Narration
Best Sound
Best Music Score
Best Lighting
Best Cinematography
Best Special Effects
Best Comedy
Best Writer
Best Director
Best Producer
Certificate of Appreciation
Best of Western New York
Honorary Actor Award
Missions Award
Evangelism Award
Prodigal Award
Testimonial Award
Inspirational Award
Asian Continental Award
African Continental Award
European Continental Award
North American Continental Award
South American Continental Award
Best of the Fest

Advertisements